חרדה חברתית

חרדה חברתית היא פחד מאנשים

חרדה חברתית היא הרבה יותר מביישנות

זוכרים בבית הספר את הילד שאף פעם לא הרים את היד וענה בכתה? זוכרים את הילדה שהשפילה מבט כשניסו לדבר איתה? ייתכן שהם היו ביישנים. אבל חרדה חברתית היא הרבה יותר מביישנות. חרדה חברתית היא פחד מאנשים.

צפו ב 15 הדקות הראשונות של הסרט, שבו מתארים אנשים עם חרדה חברתית את ההרגשה שלהם.

חרדה חברתית היא פחד ברמה של חיים או מוות.

כשקמים בבוקר, כבר כאשר שותים את כוס הקפה הראשונה מתחילים לחשוב מה יהיה…. מתחילים להיות באי שקט. מתחילים לעשות דברים בבית, רק כדי לא לצאת מהבית החוצה אל העולם, אל האנשים. יודעים שחייבים לצאת, אבל מנסים להיות עוד קצת באיזור הנוח של הבית. אי השקט מתגבר בנהיגה בדרך לעבודה. מתחילים להזיע. מגיעים לעבודה מותשים.

חרדה חברתית היא החרדה השכיחה ביותר בין החרדות, וידועה גם כפחד חברתי. היא גורמת להרגשת חרדה אינטנסיבית כמעט בכל מצב חברתי. האדם בוחן כל דבר שהוא אומר, כל התנהגות שלו, ובכל פעם כשהוא חושב על עצמו נדמה לו שהוא עשה טעות, שהוא אדיוט מושלם ולכן הוא רוצה לעזוב מיד את המקום. הטעות הקטנה ביותר נראית גדולה ואיומה.

מה אנשים חושבים עלי

אנשים עם חרדה חברתית רגישים מאד, באופן מוגזם,  למה שאנשים אחרים חושבים עליהם. הם חושבים שהם לא בסדר ולכן הם בטוחים שאנשים שופטים אותם. הם חושבים שהם נראים טיפשים, לא מתאימים לחברה, לא מדברים בצורה רהוטה. גם כשאף אחד לא מעיר להם, נדמה להם שהאדם מולם חושב עליהם כל מני דברים לא טובים, מבקר אותם, ואם הוא לא מבקר אותם כרגע, הוא וודאי ימצא סיבה טובה  לכך עוד מעט. הם מרגישים שמעריכים אותם באופן שלילי.

יצירת קשרים חברתיים

לאנשים עם חרדה חברתית קשה מאד ליצור קשרים חברתיים. במצבים קיצוניים הם נהיים מבודדים לגמרי. הם לא עובדים. הם כמעט לא יוצאים מהבית. הם פוחדים לאכול במסעדה כי מישהו יסתכל עליהם אוכלים. הם פוחדים לשלם בסופר כי הקופאית תסתכל עליהם כשהם יכתבו את הצ'ק. כשהם נכנסים לחנות או לכל מקום אחר, נדמה להם שכל העיניים מופנות אל הדלת לראות מי נכנס. יש כל הזמן הרגשה של מתבוננים עלי, אני תחת זרקור. במצבים קיצוניים כאלה, הם נתמכים על ידי המשפחה כי אינם יכולים לכלכל את עצמם.

כמו כולם

בכל היבט שאינו חברתי, אנשים עם חרדה חברתית הם כמו כולם. הם יכולים להיות אנשים חכמים מאד, ללמוד באוניברסיטה, להצליח בלימודים. בזמן הלימודים הם מנסים לשבת רחוק מהמורה ומקווים שלא ישאלו אותם שאלות בכתה. בהפסקות הם לא יהיו מרכז החבורה. אבל בסופו של דבר אנחנו נמצא אנשים עם חרדה חברתית בכל המקצועות. אם הם יבחרו להתמודד, או אם החרדה החברתית שלהם לא במצב קיצוני מאד, הם יהיו גם במקצועות שמחייבים תקשורת חברתית אישית או מול קבוצה. כמובן שהמצבים האלו יהיו קשים להם יותר מאשר לאנשים אחרים.

בטיפול בהביוריסטי התנהגותי (כמו שמתואר בסרטון) מעודדים את האדם לקחת על עצמו באומץ מצבים חדשים שהוא לא חווה קודם לכן, וצעד אחר צעד להוכיח לעצמו שהוא יכול. בסרט, אשר הוכן על ידי פסיכיאטרים, ממליצים גם על טיפול כימי תרופתי. אבל אפשר גם אחרת, אפשר להגיע לריפוי בלי תרופות וללא טיפול פסיכולוגי.

הומאופתיה קלאסית לטיפול בחרדה חברתית ללא תרופות

הומאופתיה קלאסית היא שיטת טיפול שונה. בהומאופתיה אנחנו מתאימים לאדם הכנה הומאופתית טבעית, שאינה תרופה כימית, שמתאימה לסוג החרדה החברתית שלו.

כל אדם עם חרדה חברתית חווה את החרדה קצת אחרת מאדם אחר, כי יש לו אופי אחר וצורת התבוננות קצת אחרת על העולם.

ישנן הכנות הומאופתית המתאימות לחרדה חברתית ברמות שונות ועם מאפיינים שונים.

הומאופתיה אינה סוג של אימון. איננו מבקשים מהאדם להתנסות במצבים שלא חווה קודם לכן, ודרך ההתנסות הזאת להשתפר. ההומאופתיה עובדת מאחורי הקלעים.

בהדרגה, תוך כדי טיפול הומאופתי, האדם מרגיש יותר משוחרר. אחרי טיפול הומאופתי, בלי לשים לב אפילו, האדם ימצא את עצמו באופן טבעי בסיטואציות חברתיות שקודם הוא היה מהסס ופוחד להיכנס אליהן.

דוגמאות להכנות הומאופתיות למצבי חרדה חברתית:

Ambra

הכנה הומאופתית זאת מתאימה לחרדה אשר מורגשת מאד בחברה. החרדה גורמת לרצון ללכת לשירותים. לא מצליח לצאת בשירותים בגלל החרדה. לא מסוגל להיות עם אנשים, לא מסוגל להיכנס לשירותים אם יש אנשים בסביבה. אנשים נראים לו מבעיתים. נדמה לו שאנשים מתקהלים סביבו. יכול להיות גם פחד ממוסיקה. פחד גדול מאד מלשמוע את הדעה של אחרים.

Nat-c

מתאים לאדם שלא אוהב חברה, אפילו לא את הקרובים לו. פוחד מאד להיות לבד ועם זאת פוחד מחברת אנשים. מאד רגיש למזג האויר. מרגיש לפני סערות גשמים וזה עושה לו חוסר מנוחה. רגיש גם לשמש. חרדה גדולה בזמן שמנסה להרדם. לא ברור לו כל כך מה דעתו, וינסה לאמץ דעה של אדם בסביבה שלו. מרגיש הרבה פעמים שהבטן לא בסדר, יש לו איזה מחלת בטן. קשה ל להכיל את הרגשות, ובעיקר אם הוא עצוב.

Gels

מתאים לאדם עם פחד במה. פחד ממקומות ציבוריים. פחד לדבר. פחד לפני כל דבר שעומד לקרות. פחד שאני עומד לתפוס איזה שפעת או שלשול או איזה מחלה אחרת. כל דבר יכול לגרום לו לסימפטומים לא רגילים.

האם מומלץ לקחת תרופות פסיכאטריות עבור חרדה חברתית?

בארצות הברית נוטים לתת תרופות בקלות רבה, אפילו לילדים. גם בארץ מתחילים לתת יותר ויותר תרופות פסיכיאטריות. במקרים רבים ניתן לפתור את בעיית החרדה החברתית גם בלי תרופות פסיכיאטריות כימיות בעזרת הומאופתיה קלאסית או שיטות אלטרנטיביות אחרות.

מה הייתי רוצה לשפר בעצמי או בחיי?

(אפשר לבחור כמה אפשרויות, ואפשר לראות אח"כ מה אחרים הצביעו)

מה הענין שמפריע?

התגובות שלכם בפייסבוק:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

מאמרים נוספים

משהו מטריד אתכם? צרו קשר

איילת גושן טיפול הומאופתי וגמילה מהתמכרויות

פגישות פנים אל פנים בקליניקה בירושלים.

הומיאופתיה און-ליין

טיפול הומיאופתי בלי לצאת מהבית לריפוי שלם של בעייתך בשיחה באון-ליין

Classical homeopathy for English speakers

If you live in the Jerusalem area, we will meet face to face. For those who cannot get to Jerusalem, we can meet via internet.

נושאים נוספים באתר